Białko w proszku
Szejki proteinowe zwykle kojarzą się z odżywką białkową w proszku, którą to zalewa się mlekiem lub wodą i blenduje w celu spożycia.
Najpopularniejsze gatunki białka to serwatkowe, jajeczne, wołowe. Te również mają swoje podziały, jak np. rodzaje białka serwatkowego – koncentrat, izolat, hydrolizat – które to różnią się zawartością protein, tłuszczy i cukrów, przyswajalnością, szybkością wchłaniania, ilością kazeiny i laktozy, a także smakiem i ceną.
Obecnie coraz szerszą gamę produktów stanowią odżywki białkowe wegetariańskie i wegańskie. One również mają swoje podziały – jednym z głównych jest ten na zawierające soję oraz jej brak. Z założenia także są bezglutenowe.
Jakkolwiek wszystkie warianty to gotowe preparaty, które wystarczy zalać wodą lub ulubioną formą mleka i wypić. W celu zgłębienia wiedzy dotyczącej białka w proszku odsyłam do innych stron i forów internetowych.
Naturalny koktajl białkowy
Mało osób zdaje sobie sprawę, że pełnowartościową odżywkę białkową możemy zrobić samodzielnie metodami domowymi i to w stu procentach naturalnie. W dodatku skład jej może być całkowicie dopasowany do naszych upodobań, zaleceń zdrowotnych, alergii i tp. Taki shake białkowy powinien zawierać jak najwięcej składników o dużej zawartości pełnowartościowych protein, witamin, makro i mikroskładników, dlatego też warto wcześniej poczytać co nieco o wartościach produktów, jakich zamierza się użyć do naszego koktajlu.
Jak zrobić naturalny koktajl białkowy
To, jak przygotować naturalny shake proteinowy, zależy już od nas. Można, choć nie trzeba i osobiście nie polecam w tym wypadku, dodać do naszej mieszanki porcję odżywki białkowej. Jeżeli jednak decydujemy się na koktajl naturalny w pełni, bez dodatku chemii, warto zastosować bazę białkową oraz składniki mające na celu poprawić wartość odżywczą i smakową.
Moja propozycja to shake na bazie mleka sojowego. Zawiera ono ilość białka porównywalną do mleka krowiego lecz w przeciwieństwie do niego nie ma w nim laktozy. Nie zawiera też glutenu. Ponadto jest ono bogate w kwasy tłuszczowe, minerały – fosfor, magnez, potas, wapń, sód, żelazo, cynk, witaminy – A, D, E, K, C, z grupy B. Dodatkowo ze względu na zawartość fitoestrogenów (związków niesteroidowych – nie mylić z estrogenami) może być wykorzystywane w profilaktyce przeciwnowotworowej. Związki te również regulują poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko chorób krążenia oraz kości, takich jak osteoporoza.
Do zalet naturalnych szejków białkowych należą:
- Pozwalają naturalnie zwiększyć ilość białka w diecie, potrzebnego zarówno w trakcie odchudzania, jak i budowania masy mięśniowej
- Dokładnie znamy skład tego, co spożywamy, przez co możemy wykluczyć niepożądane składniki
- Odpowiednio skomponowany szejk może zastąpić posiłek np. kolację, śniadanie lub oba
- Dbamy o zdrowie nasze i naszej flory bakteryjnej, nie przyjmując żywności przetworzonej i z konserwantami
- Samodzielnie komponujemy i dbamy o różnorodność smaków
Przepis na shake proteinowy
Przepisów na naturalne odżywki białkowe jest mnóstwo. Podaję tu jedynie przykładowy na jeden z moich ulubionych szejków, który w tym wypadku ma charakter jedynie poglądowy.
Przykładowy przepis na shake Brownie:
- 2 kubki mleka sojowego,
- banan,
- szklanka czarnej lub czerwonej fasoli,
- 3 łyżki kakao,
- 3 daktyle,
- garść migdałów i orzechów włoskich
Wszystko zblendować (orzechy i migdały można wcześniej potłuc młotkiem zawijając w szmatkę)
Koktajl białkowy skład
Produkty wysokobiałkowe, jakich można użyć do zrobienia naturalnego koktajlu to fasola biała, czarna i czerwona, soczewica, cieciorka, żółty groch, masło orzechowe, mleka roślinne – sojowe (najwyżej punktowane, bo jedna szklanka to aż 15 g białka), kokosowe, owsiane, migdałowe, ryżowe, produkty mleczne typu jogurty i serki homogenizowane, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.
Skład białka w naszym shake’u Brownie to:
- mleko sojowe – 14 g
- fasola – 11 g
- migdały – 6 g
- orzechy włoskie – 5 g
- banan – 1 g