• naturalny koktajl białkowy

Naturalna odżywka białkowa – przepis na koktajl proteinowy

Białko w proszku

Szejki proteinowe zwykle kojarzą się z odżywką białkową w proszku, którą to zalewa się mlekiem lub wodą i blenduje w celu spożycia.
Najpopularniejsze gatunki białka to serwatkowe, jajeczne, wołowe. Te również mają swoje podziały, jak np. rodzaje białka serwatkowego – koncentrat, izolat, hydrolizat – które to różnią się zawartością protein, tłuszczy i cukrów, przyswajalnością, szybkością wchłaniania, ilością kazeiny i laktozy, a także smakiem i ceną.
Obecnie coraz szerszą gamę produktów stanowią odżywki białkowe wegetariańskie i wegańskie. One również mają swoje podziały – jednym z głównych jest ten na zawierające soję oraz jej brak. Z założenia także są bezglutenowe.
Jakkolwiek wszystkie warianty to gotowe preparaty, które wystarczy zalać wodą lub ulubioną formą mleka i wypić. W celu zgłębienia wiedzy dotyczącej białka w proszku odsyłam do innych stron i forów internetowych.

Naturalny koktajl białkowy

Mało osób zdaje sobie sprawę, że pełnowartościową odżywkę białkową możemy zrobić samodzielnie metodami domowymi i to w stu procentach naturalnie. W dodatku skład jej może być całkowicie dopasowany do naszych upodobań, zaleceń zdrowotnych, alergii i tp. Taki shake białkowy powinien zawierać jak najwięcej składników o dużej zawartości pełnowartościowych protein, witamin, makro i mikroskładników, dlatego też warto wcześniej poczytać co nieco o wartościach produktów, jakich zamierza się użyć do naszego koktajlu.

Jak zrobić naturalny koktajl białkowy

naturalny koktajl białkowy

To, jak przygotować naturalny shake proteinowy, zależy już od nas. Można, choć nie trzeba i osobiście nie polecam w tym wypadku, dodać do naszej mieszanki porcję odżywki białkowej. Jeżeli jednak decydujemy się na koktajl naturalny w pełni, bez dodatku chemii, warto zastosować bazę białkową oraz składniki mające na celu poprawić wartość odżywczą i smakową.
Moja propozycja to shake na bazie mleka sojowego. Zawiera ono ilość białka porównywalną do mleka krowiego lecz w przeciwieństwie do niego nie ma w nim laktozy. Nie zawiera też glutenu. Ponadto jest ono bogate w kwasy tłuszczowe, minerały – fosfor, magnez, potas, wapń, sód, żelazo, cynk, witaminy – A, D, E, K, C, z grupy B. Dodatkowo ze względu na zawartość fitoestrogenów (związków niesteroidowych – nie mylić z estrogenami) może być wykorzystywane w profilaktyce przeciwnowotworowej. Związki te również regulują poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko chorób krążenia oraz kości, takich jak osteoporoza.
Do zalet naturalnych szejków białkowych należą:

  • Pozwalają naturalnie zwiększyć ilość białka w diecie, potrzebnego zarówno w trakcie odchudzania, jak i budowania masy mięśniowej
  • Dokładnie znamy skład tego, co spożywamy, przez co możemy wykluczyć niepożądane składniki
  • Odpowiednio skomponowany szejk może zastąpić posiłek np. kolację, śniadanie lub oba
  • Dbamy o zdrowie nasze i naszej flory bakteryjnej, nie przyjmując żywności przetworzonej i z konserwantami
  • Samodzielnie komponujemy i dbamy o różnorodność smaków

Przepis na shake proteinowy

Przepisów na naturalne odżywki białkowe jest mnóstwo. Podaję tu jedynie przykładowy na jeden z moich ulubionych szejków, który w tym wypadku ma charakter jedynie poglądowy.
Przykładowy przepis na shake Brownie: 

  • 2 kubki mleka sojowego,
  • banan,
  • szklanka czarnej lub czerwonej fasoli,
  • 3 łyżki kakao,
  • 3 daktyle,
  • garść migdałów i orzechów włoskich

Wszystko zblendować (orzechy i migdały można wcześniej potłuc młotkiem zawijając w szmatkę)

Koktajl białkowy skład

Produkty wysokobiałkowe, jakich można użyć do zrobienia naturalnego koktajlu to fasola biała, czarna i czerwona, soczewica, cieciorka, żółty groch, masło orzechowe, mleka roślinne – sojowe (najwyżej punktowane, bo jedna szklanka to aż 15 g białka), kokosowe, owsiane, migdałowe, ryżowe, produkty mleczne typu jogurty i serki homogenizowane, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.
Skład białka w naszym shake’u Brownie to:

  • mleko sojowe – 14 g
  • fasola – 11 g
  • migdały – 6 g
  • orzechy włoskie – 5 g
  • banan – 1 g

protein shake

Podąrzaj Konrad Przeradzki trener personalny:

Trener osobisty ze stażem od 2010 roku, certyfikowany wykładowca i szkoleniowiec w dwóch akademiach rozwoju trenerów personalnych. Zakres świadczonych usług: trening z osobami mającymi bóle kręgosłupa, trening funkcjonalno-medyczny, trening redukcyjny, sporty walki (boks, Jeet Kune Do, boks tajski, combat, walka bronią), trening dla kobiet po ciąży (w tym cesarskim cięciu), bodybuilding, stretching fizjoterapeutyczny, porady dietetyczne