Opieka Trenera Personalnego – dlaczego tak ważna?
Wiele osób zastanawia się co naprawdę daje opieka trenera personalnego, skoro można ćwiczyć samemu. Jest przecież zatrzęsienie filmików podbijających internet, w których gwiazdy fitnessu większego i mniejszego formatu, trenerzy, czy zwyczajni pasjonaci instruują jak ćwiczyć, demonstrują własne treningi, debatują, a czasem spierają się ze sobą jaki trening lepszy, co działa, a co nie.
No właśnie – po pierwsze łatwo się w tym pogubić. Czyjej opinii słuchać, na kim się wzorować? Czy ilość wyświetleń na Youtube albo popularność w mediach świadczy o profesjonalnej wiedzy takiej osoby?
Albo pytania typu: „Czy to ćwiczenie na mnie działa, skoro w ogóle nie czuję mieśnia, który powinien pracować?” Czy też: „Dlaczego po tym ćwiczeniu zawsze boli mnie kręgosłup?” To bardzo częste dylematy początkujących, a nawet średniozaawansowanych.
Co jest ważne w układaniu planu treningowego
Przed stworzeniem planu treningowego dla siebie warto uświadomić sobie pewne rudymentarne kwestie:
– Żaden plan online nie dopasuje się w pełni do mojej osoby. Pomieszczenie, w którym ćwiczę musiałoby być monitorowane przez trenera, a on sam musiałby mieć ze mną nieustanny kontakt przez słuchawki.
– Technika ćwiczenia to nie tylko uwaga skupiona na ruchu pracującej w nim kończyny. To cała pozycja, napięcie mięśni posturalnych i predestynowanych do utrzymania poprawnej postawy w danym ćwiczeniu. Ogólnie mówiąc, dużo detali, warunkujących poprawną technikę oraz moje bezpieczeństwo, o których youtubowy klip, a już na pewno rozpiska online nie wspomina.
– Piękną pozycję startową bardzo łatwo popsuć, szczególnie w ruchu. Jeśli nie mam wytrenowanej propriocepcji i zwyczajnego obycia z danym ćwiczeniem, wykonując ruch, prawdopodobnie będę skupiać się tylko na jednym elemencie, pomijając gro innych.
– Kwestie diagnostyczne. Jeśli jakiś mięsień mam nieaktywny, a nawet zwyczajnie za słaby, istnieje możliwość, że nie mając wiedzy jak wyizolować jego pracę, zaangażuję grupy mięśni synergistycznych. Może to prowadzić do różnych rzeczy, od braku efektów do wypaczeń sylwetki, błędnych wzorców ruchowych, przewlekłych zespołów bólowych – ogólnie ujmując, zaszkodzi mojemu zdrowiu.
– Ilość serii, ilość powtórzeń. Skąd wiem, jaka ilość (nawet jeśli osoba prowadząca online wymienia liczbę, jaką warto robić „na początek”) będzie dla mnie dobra? W którym momencie za moją nadgorliwość ucierpi technika, skuteczność, bezpieczeństwo?
Tu okazuje się jak ważna jest opieka trenera personalnego „na żywo”. Należy pamiętać, że trener, bez względu na to czy popularny w SM, czy też nie, jest osobą wykwalifikowaną i przeszkoloną, mającą dowiadczenie w pracy z ludźmi i posiadającą związane z tym uprawnienia (a jeśli istnieją co do tego wątpliwości, warto spytać trenera np. gdzie uzyskał swój dyplom). Wie, że każdy przypadek jest indywidualny, potrafi oceniać i dobierać ćwiczenia do osoby, a nie odwrotnie, przewiduje potencjalne przeszkody treningowe oraz wie kiedy i jak wprowadzać alternatywy.
Co daje opieka trenera personalnego
Tak więc opieka trenera personalnego to przede wszystkim bezpieczeństwo. Jakie ćwiczenia dobrać do konkretnego przypadku, a jakie stanowczo wykluczyć, czym się sugerować dobierając ilość serii i obciążenia, co wyznaczyć na priorytet treningowy, które mięśnie wzmacniać, a które rozciągać w wypadku danej osoby, jakie wady postawy korygować i przede wszystkim ocenić, kiedy przypadek wymaga konsultacji z innym specjalistą np. ortopedą czy chirurgiem – to wszystko podstawowe zagadnienia dla roli trenera personalnego. Wielu trenerów posiada również szeroką wiedzę z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji, co znacznie zwiększa aspekt bezpieczeństwa podczas treningu.
Współpraca z trenerem to także zupełnie inna skala motywacji. Ustalanie celów krótko i długoterminowych, systematyczne treningi, dopingowanie, wsparcie psychiczne, docenianie rezultatów, stały kontakt ze środowiskiem ludzi o podobnych dążeniach. To wszystko bardzo istotne czynniki, szczególnie dla osób, u których tryb życia często nie sprzyja systematycznemu poświęcaniu się sprawom wykraczającym poza podstawowe obowiązki.
Droga na skróty
Opieka trenera personalnego daje również oszczędność czasu i wbrew pozorom pieniędzy. Ćwicząc samodzielnie, na bazie treningów podpatrzonych u innych, wiele osób nie uzyskuje zadowalających rezultatów nawet przez kilka lat. Czas i ilość pieniędzy zainwestowanych w ten wysiłek są niewspółmierne do efektów, jakie może dać kilka/kilkanaście treningów pod okiem profesjonalisty. Współpraca z nim to droga na skróty, gdyż zapewnia indywidualizację, dopasowanie konkretnych metod pod konkretną osobę. Pozwala całkowicie skupić się na realizacji celów poprzez określenie wytycznych nie tylko, co do ćwiczeń, ale także postępowania poza klubem fitness, nawyków żywieniowych, sposobu spędzania wolnego czasu, samodzielnych zadań do wykonania i wielu innych.
Osobom, które nie chcą na stałe pracować z trenerem personalnym polecam zdecydowanie się na kilka sesji treningowych, które można potraktować jako naukę, inwestycję w swój rozwój. Przekazany zakres wiedzy z pewnością przełoży się na rezultaty, a co najważniejsze pomoże uniknąć błędów, których konsekwencje mogłyby być czasem już nieodwracalne.